Kotki niekiedy są w stanie uszczęśliwić swych właścicieli — musimy o nie jednak troszczyć się i odpowiednio karmić

Mówi się, że pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka. Jednak kociak również może sprawić, że nasz dom stanie się radosny.
Nierzadko usłyszeć można od różnych osób pogląd, że kociaki bywają złośliwe.

koty - płótno

Autor: Krzysztof Belczyński
Źródło: http://www.flickr.com
To kłamstwo. Wszyscy koci behawioryści powtarzają, że koty bywają jak dzieci. Kiedy się nudzą oraz nie mają możliwości, by się bawić, to zaczynają same znajdywać zabawę tam, gdzie nie powinny. Więc drapią meble, gryzą nogi od stołu oraz zrzucają przeróżne przedmioty. Przecież kot to nie mebel. Jeżeli bierzemy do domu zwierzaka, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że musimy się z nim regularnie pobawić. Ale również czyścić kuwetę oraz odpowiednio karmić. Możemy zatrzymać się na chwilę na temacie karmy dla kotów. Powinna być ona odpowiednio dobrana do wieku. Dla kociaków są zupełnie inne zestawy, gdyż potrzebują one znacznie więcej przeróżnych mikroelementów i białek. Dorosły kot też wymaga niejednolitej Diety. Warto więc o tym porozmawiać z weterynarzem. Kocia karma (zobacz: najlepsza karma dla psa) musi być najwyższej jakości. Powinna zawierać kwasy omega oraz różne witaminy. Musi być również smakowita. Niektórzy mówią, że koty powinny jeść wyłącznie suchą albo mokrą karmę. Inni są zdania, że da się to mieszać oraz dawać im zwykle suchą karmę, a na przykład wieczorem — mokrą.

Powinniśmy sami wypracować najkorzystniejsze rozwiązanie w oparciu o obserwowanie naszego ulubieńca. Co pewien czas możemy zmieniać smaki jego jedzenia i podawać mu smakołyki, które znajdziemy w ofercie większości firm, które produkują karmy.