Który wariant dogrzewania budynku będzie najmniej kosztowny?

Jeśli mamy dom wolnostojący, powinniśmy go w jakiś sposób zimą ogrzać. Przy budowaniu nowego budynku lub remoncie obecnego, dobór instalacji grzewczej jest niezwykle ważny. Musi nam ona posłużyć długi okres czasu oraz zapewniać ciepło w domu.
Wybierając instalacje grzewcze, musimy także myśleć o typie paliwa, które zamierzamy wykorzystywać.

Do ogrzewania domu moglibyśmy wykorzystać węgiel kamienny, drewno opałowe lub gaz ziemny. Jeżeli do ogrzewania domu zastosujemy węgiel kamienny, powinniśmy dobrać właściwy kocioł. Jeżeli do ogrzania zdecydujemy się na drewno opałowe, najlepszym kotłem będzie kocioł zagazowujący drewno. Tradycyjne kotły gazowe to kotły żeliwne albo kotły kondensacyjne. Dzisiejsze surowce, z których wytwarza się kotły, umożliwiają pracę pieca z kondensacją bez groźby jego uszkodzenia. Jeżeli wybierzemy już paliwo, którym zamierzamy ogrzewać dom, powinniśmy dobrać surowce, z których będzie wykonana instalacja. Można wybrać rury miedziane, stalowe albo z plastiku. Rurki z tworzyw sztucznych mogą zostać zrobione z polipropylenu albo polibutylenu. Na końcu powinniśmy wybrać system ogrzewania. Czy ma być to podgrzewanie podłogowe, grzejnikowe czy też ścienne.

biura

Autor: Anna
Źródło: http://www.flickr.com
Najtańszym wyjściem okaże się wybór instalacji tradycyjnej, czyli piec na paliwo stałe, rurki stalowe i kaloryfery. Najbardziej kosztowne okaże się podgrzewanie podłogowe oraz naścienne wyprodukowane z miedzi. Ogrzewanie gazem ziemnym jest niezwykle dogodnym wyjściem i tanim w użytku. Nie wymaga ono magazynowania opału. Gaz ziemny wydziela niewiele spalin w porównaniu z węglem. Tego typu gazem można ocieplić nie tylko budynek, ale również wodę użytkową.

Jednak gaz nie jest obecny wszędzie. Podłączenie do gazociągu jest bardzo kosztowne. Mniej kosztowne jest podgrzewanie gazem płynnym. Wymaga ono jednak zezwolenia budowlanego, a pojemnik (pojemniki na żywność) na materiał opałowy zajmuje wiele miejsca na działce.