Co to jest sedacja oraz gdzie ma ona swoje zastosowanie?

Sedacja jest to uspokojenie chorego przez zastosowanie różnorodnego typu preparatów farmakologicznych, które mają wpływ na zredukowanie aktywności ośrodkowego systemu nerwowego.

Przeprowadza się ją poprzez podawanie substancji czynnych oraz nie ma to na celu całkowitego wyłączenia świadomości pacjenta, lecz jedynie jej częściową dezaktywację.

Zainteresowała Cię przedstawiana tematyka? Przeczytaj więc poza tym ten wiarygodny tekst (https://abk.pl/) – to także bardzo użyteczne źródło informacji.

Do początkowych oznak sedacji zalicza się wyciszenie, senność oraz redukcja zdenerwowania czy też napięcia mięśniowego.

fotka - sklep

Autor: Roland Tanglao
Źródło: http://www.flickr.com

Sedacja to proces leczniczy wykorzystywany w czasie nie za bardzo złożonych zabiegów chirurgicznych oraz w przypadku wielu procedur diagnostycznych, które mogłyby wywołać u chorego niewygodę albo ból. Sedacja jest więc do jakiegoś stopnia alternatywą dla znanej narkozy lub dla znieczulenia miejscowego. Ta procedura na przestrzeni lat była przeprowadzona z zastosowaniem różnych związków psychoaktywnych. W drugiej połowie XX wieku używane były barbiturany, które były pochodnymi kwasu barbiturowego. Przez wzgląd na ich toksyczność czy też mocne cechy uzależniające zrezygnowano z ich stosowania. Po tym fakcie do używania weszły anksjolityki, czyli lekarstwa przeciwlękowe.
Sedacja ma swoje zastosowanie głównie w krótkotrwałych oraz relatywnie nieskomplikowanych zabiegach farmakologicznych, które wymagają uspokojenia pacjenta i rozluźnienia trochę jego mięśni. Środki farmakologiczne pozwalają na zachowanie chorego w bezruchu nawet przez długotrwały okres czasu. Tą procedurę wykorzystuje się także przy zabiegach stomatologicznych czy dermatologicznych. Sedację wykorzystuje się również do uspokajania chorego (nade wszystko dzieci), którzy poważnie denerwują się swoim zabiegiem.

Sedacja jest zatem doskonałym sposobem przy użyciu takich urządzeń jak narzędzia stomatologiczne. Badania pokazały, że nawet stosunkowo niewielkie ilości tych narzędzi mają duży wpływ na obniżenie przekaźnictwa impulsów nerwowych.