Gdzie można by uzyskać zezwolenie na namalowanie murali?

Moda na murale trwa od długiego okresu czasu i już jakiś czas temu wydostała się z mało popularnej sztuki ulicznej. Inicjatorami powstania wielkiego malowidła, oprócz zarządców miast czy podmiotów komercyjnych, upatrujących w nich szans na ciekawą promocję, coraz częściej bywają zwykli mieszkańcy bloków czy też obszarów i inwestorzy, którzy pragną podwyższyć atrakcyjność konkretnego miejsca.

szkolenia

Autor: Thomas Quine
Źródło: http://www.flickr.com
Mural już na dobre wrósł w krajobraz krajowych miejscowości. Na ponurych oraz opróżnionych wcześniej murach bardzo często pojawiają się prace najsłynniejszych międzynarodowych artystów ulicznych.

Nie czekaj! Jeśli zainteresował Cię nasz wpis, to czytaj również nagrobki wrocław ceny kolejne informacje na wybrany temat. Opracowaliśmy je dla Ciebie z chęcią.

Początkowe takie dzieła w Polsce powstawały już z inicjatywy sympatyków sztuki ulicznej, zazwyczaj w ramach artystycznych festiwali, takich jak przykładowo Warszawski Street Art Doping czy łódzki Urban Forms Festiwal. Jednak Energia oraz uroda działania tego typu wielkogabarytowych malunków ściennych trafia także do zwykłych ludzi oraz coraz częściej to z ich inicjatywy rodzą się interesujące pomysły na murale. Tak było także w wypadku murali na warszawskim Ursynowie, sfinansowanych w granicach budżetu partycypacyjnego – to mieszkańcy stwierdzili, że chcą asygnować pewną kwotę, którą dysponuje dzielnica na mural obrazujący m.in. Stanisława Anioła znanego z serialu Alternatywy 4, którego akcja rozgrywa się na Ursynowie.

mural

Źródło: flickr.com

Również na Muranowie to akurat mieszkańcy wpadli na sposób rewitalizacji nieco zaniedbanej już przestrzeni przy pomocy barwnych murali. Od ukazania się pomysłu do jego realizacji zostało jednak jeszcze parę etapów. Należy najpierw zdecydować się na lokalizację, wyznaczoną ścianę i otrzymać stosowne pozwolenie od właściciela domu.

Zależnie od tego, do której osoby należy dana posiadłość, wtedy o zezwolenie należy się zwrócić do odpowiedniej w konkretnym miasteczku oraz dzielnicy komórki samorządu lokalnego, która zajmuje się nieruchomościami.