W jakiej sytuacji przeprowadza się badania USG oraz RTG kolan?

Badanie USG stawów kolanowych jest jednym z w najwyższym stopniu podstawowych kontroli obrazowych używanych do diagnozowania chorób kolan. Olbrzymią zaletą tego badania jest jego niski koszt, szybkość otrzymywania diagnozy, bezbolesność oraz duża precyzja.

USG kolan wykorzystuje się przy podejrzeniu urazów kolana, różnorodnych dolegliwości reumatoidalnych albo chorób zwyrodnieniowych. Przeważnie do wykonania obserwacji skłania ból kolana, zaczerwienienie czy obrzęki stawu kolanowego. Czym jest USG kolana, w jakim celu wykonuje się takie badania oraz kiedy wykonuje się USG kolana? Jakiego rodzaju są wskazania i jakiego rodzaju struktury stawu kolanowego można oceniać za pośrednictwem USG – odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym tekście. Badanie USG stawu kolanowego jest obrazową metodą diagnostyczną w części ciała człowieka m.in. kolana. Jeśli interesuje Cię USG kolana Kraków to miasto, w którym możesz tego typu badanie wykonać. Często badanie USG przegubów kolanowych dopełnia się zamówionym prześwietleniem rentgenowskim stawu kolanowego albo nawet rezonansem magnetycznym kolana.
rury

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Tego typu komplet badań zezwala na poprawną diagnozę chorób zwyrodnieniowych, reumatoidalnych albo grzałki patronowe tych, które ujawniły się przez kontuzje. Badanie jest absolutnie bezbolesne, szybkie, zaś koszty wykonania takiego badania nie są zbyt duże, z tego też powodu jest to bardzo często wykonywane badanie w diagnostyce wszelkich problemów ze zdrowiem. Sensem badania ultrasonograficznego jest najczęściej emisja ultradźwięków przez specjalistyczną głowicę, które są odbijane od struktur wewnętrznych stawu. Zależnie od konsystencji oraz usytuowania obiektu, ultradźwięki pozostają odbite w różnorodny sposób.

Docierają one znowu do głowicy, która przetwarza i analizuje fale odbitych ultradźwięków obrazując wynik na wyświetlaczu. Badanie USG kolana pozwala na uwidocznienie tkanek miękkich stawu oraz struktur okołostawowych. Przy pomocy badania USG można ocenić torebkę stawową, kości, ścięgna czy też błonę.