Jakie zalety mają implanty cyrkonowe?

Często bywa tak, że strata własnych zębów albo całkowite bezzębie jest codziennym problemem spowodowanym przez nie leczoną próchnicę, różnego rodzaju dolegliwości lub zaawansowany wiek. Istnieje kilka stomatologicznych sposobów, dzięki którym pacjent może odbudować swoje uzębienie lub zwyczajnie wypełnić jego braki.
Najtrwalszym i równocześnie najnowocześniejszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantów zębowych.

Parowar marki Philips HD9160

Autor: Philips Polska
Źródło: Philips Polska

Takie implanty to dentystyczne protezy, które są stosowane do uzupełniania albo depaletyzatory odbudowywania uzębienia. Istnieje wiele typów implantów oraz procedur ich wstawiania. Zabieg ich wszczepiania można przeprowadzić u dużej ilości ludzi, u których nie istnieją żadne przeciwwskazania. Najpopularniejsze są implanty wykonane z tytanu, czyli z metalu obojętnego dla ludzkiego organizmu. Jako że implanty tytanowe są bardzo odporne, mogą być podstawą dla protezy wyjmowanej albo stałej, w tym także dla tzw. mostu protetycznego. Wszczepiony w kość implant tytanowy staje się z biegiem czasu sztucznym korzeniem oraz w czasie paru miesięcy zrasta się z tkanką kostną człowieka. Niestety dużym mankamentem takich tytanowych implantów jest ich odcień, gdyż implant jest srebrno-szary. Z biegiem czasu obniża się linia dziąseł i może dojść do odsłonięcia implantu.
Na szczęście pewną alternatywą dla takich tytanowych implantów są implanty cyrkonowe, czyli ceramiczne. Sztuczny korzeń i jego koronę robi się ze specjalnego tlenku cyrkonu. Przypomina on ludzką kość oraz jest bardzo dobrze tolerowany przez nasz organizm. Wszczepy cyrkonowe są wytrzymałe na starcie oraz nie reagują negatywnie na zmiany temperatury. Implanty zębowe można by także rozróżniać ze względu na tzw.

fazowość zabiegu. Wszczepianie implantów jednofazowych trwa ok. jedną godzinę i jest dobrym rozwiązaniem, kiedy konkretny ubytek dotyczy zębów przednich. Wszczepianie implantów dwufazowych wymaga niestety znacznie więcej czasu.