Obecny asortyment artykułów dla zwierząt domowych został zróżnicowany również pod względem ras

Hodowcy zwierzaków wszelkiego gatunku mają teraz bardzo łatwiejsze zadanie. Bycie hodowcą nie wymaga już takich nakładów pracy i czasu, jak jeszcze niewiele lat wstecz. Zarówno opieka nad zwierzakami jak również ich karmienie są o wiele prostsze dzięki ogromnej ilości sklepów zoologicznych, posiadających tak szeroki wachlarz produktów dla klientów, jaki tylko da się wymyślić.

Pies, Shi-Tzu

Autor: JakeCop
Źródło: http://www.sxc.hu
Począwszy od odżywek w najróżniejszej formie dedykowanych poszczególnym gatunkom zwierząt, poprzez legowiska dla psów – szeroki wybór na stronie budki dla kotów, klatki dla kanarków i terraria dla gadów oraz ogrom innych ułatwiaczy życia, a na akcesoriach pielęgnacyjnych kończąc. Cokolwiek jest potrzebne zwierzęciu, albo cokolwiek zamarzy się właścicielowi, da się dostać w dowolnym sklepie zoologicznym. Na dodatek, gros produktów została zróżnicowana nie tylko pod kątem ilości produktu w paczce oraz gatunku zwierzaka, dla którego jest przeznaczona

Dzisiejszy asortyment artykułów zoologicznych został zróżnicowany również z uwzględnieniem ras wyróżnionych w obrębie danego gatunku, jak również dedykowany grupom podopiecznych przebywających w ściśle sprecyzowanych warunkach w hodowli.

Dla przykładu, karmy dla psów nie dzielą się już tylko na te mokre i granulatowe, lecz da się pośród obu grup znaleźć karmy przeznaczone dla zwierzaków mieszkających cały czas w domu lub bytujących częściowo na zewnątrz i częściowo w domu. Niektóre firmy wyspecjalizowały się nawet w tworzeniu odmian karmy zakładając odmienne potrzeby zwierząt. Charakterystycznym przykładem tej szczegółowej specjalizacji może być Versele Laga – . Zaczęła ją produkować belgijska firma działająca na rynku międzynarodowym od kilkudziesięciu lat.

W jej ofercie znajdują się karmy dla kotów i niewielkich czworonogów, jak na przykład szynszyle czy chomiki, a także dla ptaków. Dla każdego gatunku gryzoni przeznaczona jest inna mieszanka, mając w swoim składzie to, czym zwierzak żywi się w całkiem naturalnym środowisku.