W jaki sposób działa każdy hydrofor i co jest istotne w czasie jego zakupu?

Jeśli działka, na jakiej planujemy zbudować dom nie jest przyłączona do sieci wodociągowej, prawdopodobnie będziemy musieli wybudować studnię. To z kolei może wiązać się z potrzebą nabycia kompletu składającego się z pompy oraz hydroforu.

hydrofor

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com
walizka podróżna
Jest to konieczne, aby korzystanie z tej studni było w jak największym stopniu wygodne. Mimo, że liczba wersji obecnych na rynku jest olbrzymia, w praktyce ich zasada działania jest identyczna. Mogłyby mieć inny kształt lub pojemność, jednak zawsze do zbiornika, w którym mieści się powietrze, pompowana jest woda. Wraz ze wzrostem jej ilości, zwiększa się także ciśnienie powietrza. Gdy ilość wody osiągnie wcześniej określony poziom, pompa się uruchamia lub wyłącza – zależnie od aktualnego stanu wody w hydroforze. Jeśli chcemy kupić odpowiedni hydrofor, musimy mieć na uwadze parę istotnych spraw. Pierwszą z nich jest wielkość hydroforu.
moda

Autor: Adrian Scottow
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba tutaj uwzględniać wielkość rodziny oraz rozmiar instalacji wodociągowej w naszym domu. Ma to bezpośredni związek z ciśnieniem wody, która przepływa w rurach. Hydrofor powinien posiadać przynajmniej 100 litrów objętości, chociaż im byłby większy, tym rzadziej będzie włączała się pompa. To z kolei będzie się przekładać na trwałość pompy. Niezwykle ważny jest też układ albo raczej orientacja.

Jeżeli zaciekawił Cię prezentowany w tym serwisie materiał, bez wahania sprawdź jeszcze towarzyszące informacje – one także są warte zainteresowania.

Hydrofor przypomina przeważnie cylindryczny walec, ale mógłby być pionowy lub poziomy. Od tego zależy m.in. jego usytuowanie. Ponadto istotny jest też rodzaj pompy, ponieważ występują zasysające oraz głębinowe.

Te zasysające znajdują się zazwyczaj koło zbiornika, co ma znaczny i negatywny wpływ na hałas. Wydajność pompy musi być bardziej znacząca niż spodziewana liczba pobierania wody.