Typy oraz rodzaje wodomierzy – co należałoby o nich wiedzieć i który wodomierz wybrać?

Propozycja wodomierzy jest dzisiaj niezwykle zróżnicowana, na rynku odszukamy dużo rozmaitych modeli i rodzajów wodomierzy, które odróżniają się od siebie licznymi parametrami technicznymi. To powoduje, że nie zawsze bezproblemowo nam wybrać stosowny, najlepszy wodomierz, jaki spełni nasze oczekiwania.

Aby wybrać trafiony wodomierz, wypada nie jedynie zorientować się w cenach i typach wodomierzy, lecz także w warunkach eksploatacji, typu instalacji wodnej bądź sposobach dokonywania pomiaru. A co należałoby wiedzieć na temat samych wodomierzy?

licznik

Źródło: flickr.com
Obecnie najpopularniejszym typem wodomierzy są wodomierze mechaniczne, jakie dzielą się na wodomierze mokre oraz suche- bmeters.pl/pl/wodomierze_jednostrumieniowe_suchobiezne/31/osażone w wirnik, który wprawiany jest w ruch obrotowy przez przepływającą wodę. Dzięki temu wskazuje on aktualny stan zużycia. Ze względu na sposób, w jaki przesyłany jest ruch wirnika do liczydła, wodomierze te zdołamy podzielić na kolejne dwa typy – wodomierze suchobieżne i mokrobieżne. Istnieje też klasyfikacja wodomierzy ze względu na kontur wirnika, są to wodomierze śrubowe oraz skrzydełkowe.

Wodomierze skrzydełkowe w większości wypadków stosuje się do niedużych instalacji, z kolei śrubowe mają użycie w razie większych, wobec tego stosuje się je najczęściej w przemyśle. Do tego wodomierze skrzydełkowe dzielą się też na wodomierze jednostrumieniowe oraz wielostrumieniowe. Wodomierze wielostrumieniowe mają wirnik z dodatkową osłonką, jaka sprawia rozbicie strumienia, i co za tym idzie, napływ wody sporo mniejszymi strumieniami- Natomiast wodomierze jednostrumieniowe mają wirnik bez osłbmeters.pl/pl/wodomierze_wielostrumieniowe_suchobiezne/36/

Zarówno wodomierze wielostrumieniowe, jak też jednostrumieniowe bez problemu znajdziemy w asortymencie sklepów, jakie mają tego rodzaju sprzęt. Wskazane jest poznać się z ofertą sklepów internetowych, ponieważ to oczywiście one posiadają największą i najmocniej rozbudowaną propozycję. Naturalnie w asortymencie odszukamy optymalne wodomierze, jakie spełnią nasze wyczekiwania.