Jak nie zepsuć charakteru ukochanego zwierzaka?

Podejrzewasz, że twoja pociecha miała zawsze dziwne zainteresowania? Już w wieku kilku lat zaczęły je interesować poradniki o roślinach i kwiatach, porady i możliwości stworzenia pięknego i niepowtarzalnego ogrodu. Mówisz, że to zajęcie dla starszych? Nieprawda. Dzieci mogą mieć szerokie horyzonty i choćby trwało to tylko chwilę warto umożliwić im takie próby. Ale – uwaga – pamiętajmy, że wartościowe jest próbowanie z głową.

Dziecko z pluszakiem

Autor: Miles Bannan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli dziecko jest zafascynowane psami nie kupuj mu od razu czworonoga, podaruj mu na początek poradnik o psach, o ich hodowli, opiece, o ich możliwościach, o poszczególnych rasach, niech twoje dziecko pozna jak najwięcej ras, niech zobaczy, że taki pies przysmaki zdrowotne to radość, ale także obowiązek.

Po przeczytaniu takiejksiążki sprawdź jego wiedzę, jeśli będzie opowiadał ci o psach, jakby był wieloletnim hodowcą możesz sprezentować mu czworonoga. To bowiem najlepszy sposób, na przygotowanie dziecka do poważnej roli. Niestety, często jest tak, że rodzice kupują swoim dzieciom w ramach podarku jakiegoś zwierzaka, albo proszeni przez głównego zainteresowanego ulegają w końcu jego namowom.

A później… Nie ma osoby, która zajmowałaby się psem, dziecko zaniedbuje swoje obowiązki, w konsekwencji takie biedne zwierzątka często kończą w schroniskach. Pamiętajmy, że ta sprawa nie tyczy się tylko psów.

Jeżeli ten tekst jest dla Ciebie ekscytujący, sprawdź informację (https://sklep.labempire.com.pl/) opisującą analogiczny temat. Prawdopodobnie ona także Cię zainteresuje.

Jeśli dziecko będzie zafascynowane ptakami, kupmy mu taki poradnik o ptakach, niech poczyta o hodowli, odżywianiu i opiece, przygotujmy dla niego pole do popisu. To podobnie, jak wspomniane na początku rośliny i kwiaty, można bagatelizować, że dziecko się nimi nie opiekuje, ale często zaczyna się od takich rzeczy, a później te odruchy przechodzą nie tylko na zwierzęta, ale i na najbliższych ludzi (zobacz jak najlepiej zająć się ukochanym pupilem: ptaki poradniki, hodowla).

Warto mieć mądre i odpowiedzialne dziecko. Nie dość, że sam na tym najwięcej skorzysta to zyskają też ludzie, z którymi będzie miał styczność, zyska jego rodzina, którą założy, co więcej, taka osoba jest bardziej szanowana i bardziej lubiana. W przeciwnym razie nasze dziecko może pozostać takim egoistycznym, nieodpowiedzialnym dzieciakiem w dorosłym życiu, a wtedy na ciężko będzie nam zmienić cokolwiek.

Zobacz jak właściwie pielęgnować rośliny i kwiaty w domu i w ogrodzie: porady o uprawie roślin i kwiatów