Świetny pomysł na rehabilitację

Od niepamiętnych czasów wiadomo, że zwierzęta mogą pomóc w odpowiednim rozwoju małych dzieci i mogą też pomóc w swoistego rodzaju odstresowaniu się ludziom starszym. Nie bez powodu w wielu domach są zwierzęta.

Nie chodzi tylko o zmobilizowanie dzieci do np. systematycznego wyprowadzania psiaka, ale zwierzę sprawia, że w domu panuje całkiem inna atmosfera. We wspieraniu koordynacji psycho-ruchowej zwierzęciem idealnym okazuje się koń. Pomaga on małym i dużym pacjentom w ich rehabilitacji. Taka hipoterapia w sprawdzonym ośrodku potrafi zdziałać cuda. Koń jest dla pacjenta, prawie tak samo ważny, jak pies przewodnik dla osoby niewidomej. Oczywiście nie oznacza to, że dziecko, które nie ma pełnej sprawności ruchowej ma prowadzać ze sobą wszędzie kucyka. Chodzi, o to, że dziecko siedząc na koniu czuje się pewnie i dobrze. Takie zajęcia są bardzo ważne dla osób z różnego rodzaju zaburzeniami. Hipoterapia świetnie wspomaga różne inne rehabilitacje. By hipoterapia miała sens najlepiej, żeby dziecko regularnie korzystało z takich zajęć.

Pasja, która ratuje życieKażda osoba, która nie miała nigdy okazji jeździć konno powinna, natychmiast to zmienić. Każda stadnina koni prowadzi szkółkę jeździecką i ma w swojej ofercie możliwość wykupienia nawet kilkudziesięciu minut ma początek. A te osoby, które uważają, że jazda konna nie jest dla nich i są pełni obaw, powinny pomyśleć o rehabilitacji – hipoterapii, czyli o osobach, które mimo swej niepełnosprawności jeżdżą konno. Nie trzeba się obawiać, konie odczuwają nasz strach, musimy po prostu chwilę pobyć w stadninie by poczuć tą siłę, która płynie od tych zwierząt. Osoby pracujące w stadninie powiedzą w jaki sposób się zachować siedząc na koniu. Poza tym nikt nas samych nie zostawi.

Początkowo będziemy prowadzeni przez kogoś. A jeśli obawa będzie duża, to nawet przez cały czas będziemy mieli obok siebie kogoś do pomocy. Z czasem przyzwyczaimy się do siodła. Strach z każdą minutą będzie mniejszy i niemalże na pewno będziemy przyjść na kolejną lekcję. Konie są w stanie uspokoić nawet najbardziej zdenerwowaną osobę. Dlatego jeżeli nie mamy chwili by w codziennym dniu złapać oddech i rzeczywiście się odprężyć to wizyta w stadninie będzie genialnym rozwiązaniem – ISKRA – stadnina koni jest miejscem, gdzie rzeczywiście możemy zapomnieć o troskach dnia codziennego. I co bardzo istotne, dla konia nie jest ważne czy ktoś jest bogaty, czy biedny, czy zdrowy, czy chory, te zwierzęta każdego traktują tak samo

.