Gdzie są wykorzystywane typowe napędy o charakterze liniowym, jaka jest ich budowa i zasada działania.

W różnego rodzaju mechanicznych urządzeniach wykorzystuje się najczęściej dwa sposoby na przenoszenie napędu, czyli obrotowy i kołowy. O ile w przypadku napędów obrotowych każdy chyba widział najróżniejsze przekładnie czy zębatki, to przy napędach liniowych już jest nieco inaczej. Nie są one tak widoczne, co nie znaczy bynajmniej, że nie będą one spełniać równie istotnej roli. W praktyce napędy liniowe mają za zadanie wytworzenie ruchu w linii prostej.

maszyna

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com

W zastosowaniach domowych przykładowo mogą to być siłowniki do otwierania bram i drzwi, można je także spotkać w rozmaitych koparkach, spychaczach i tego typu sprzęcie budowlanym. Za to dużo szerzej wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu i na różnych liniach produkcyjnych. Napędy (http://www.afg.poznan.pl/oferta/systemy-oddymiania/28/micra-25-czujka-zasysajaca) tego typu są na przykład często używane przy różnych manipulatorach, poruszających się po linii prostej. We współcześnie projektowanych systemach automatycznych wykorzystuje się coraz częściej napędy liniowe (na przykład: ) zasilane energią elektryczną, tam z kolei gdzie będą potrzebne większe moce znacznie lepiej sprawdzają się wersje hydrauliczne. Napędy – więcej o napędy drzwiowe zobaczysz na tej stronie – elektryczne są tak popularne przez kilka istotnych zalet. Przede wszystkim mają naprawdę niezawodną i prostą budowę, przez co nie są podatne na rozmaite usterki. Siłowniki dobrych firm potrafią bez żadnej obsługi przepracować przez okres kilkudziesięciu lat, więc w zupełności to wystarcza dla każdej współczesnej maszyny.

Złożone są one z kilku elementów. Pierwszym z nich jest silnik na prąd stały, któremu można zmieniać kierunek obrotów, dając tym samym możliwość sterowania napędem w każdą stronę. Silnik napędza śrubę, na której nałożona jest nakrętka i przymocowany do niej element roboczy. Obrotowy ruch śruby zamienia się na ruch posuwisty nakrętki, a tym samym na ruch układu wykonawczego. Takie urządzenia charakteryzują się dość dużą niezawodnością a jednocześnie precyzją funkcjonowania, poza tym montaż ich jest bardzo prosty, bo będzie się sprowadzać do połączenia zasilania.