Grzybowo

Grzybowo to kameralna wieś wypoczynkowa znajdująca się w województwie zachodniopomorskim, 6 km na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest dość specyficznie położone na terenie tzw. depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo jest położone w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

domki

Autor: Eric Lamoureux
Źródło: http://www.flickr.com
W rejonach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen nazywany Zatoką Grzybowską. Zatoka ta ma długość siedmiu kilometrów i wcina się na głębokość ośmiuset metrów. Tutejsza nieregularność linii brzegowej powoduje, że woda jest nadzwyczaj cieplutka.

Grzybowo wyróżnia się także cudownymi, piaszczystymi plażami, które w najbardziej szerokich miejscach osiągają czterdzieści metrów. Na wydmach ciągnących się wzdłuż plaży rosną lasy sosnowe. Tworzą one pozytywny mikroklimat, który ma uzdrawiający wpływ na układ oddechowy. Na miejscowych plażach, w szczególności po burzach można odnaleźć bursztyny, które wyrzucane są tutaj razem z glonami i skorupiakami.

Czy po przeanalizowaniu prezentowanego artykułu masz chęć dowiedzieć się jeszcze więcej na omawiane zagadnienie? Jeżeli tak, to prześledź tekst, gdyż odnajdziesz w tamtym miejscu nowe informacje.

Jeden z odcinków tutejszej plaży przydzielony został dla naturystów.

Do Grzybowa podróżników przyciągają także interesujące imprezy plenerowe. Należą do nich m.in. dwudniowy Jarmark Ceramiczny, podczas, którego organizowane są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich odbywające się w tutejszym kościele. Interesującym miejscem do odwiedzenia jest Dziwnów. Więcej informacji przeczytasz tutaj –

Na obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna mieści się stadnina koni sportowych, natomiast w oddalonym o trzy kilometry od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy teren, nazywany Dzikim Zachodem.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na interesujący Cię dział, z pewnością przyda Ci się bieżąca notka (http://restauracja-laura.pl/). Zapraszamy na naszą stronę, tam pogłębisz swe obeznanie.

Występuje tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini ogród zoologiczny, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko ma do zaproponowania takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w strojach indiańskich lub kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem albo na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przebiegają liczne trasy rowerowe, które są fragmentem trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej ciekawych jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez obszerne torfowiska z zanikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący niepowtarzalnością na terenach wydmowych. Interesujący jest także szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie występuje zabytkowa latarnia i gotycki kościół z XV w., a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie znalazły liczne, interesujące ptaki. Turyści częstokrotnie korzystają także z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących pośród sosnowo – dębowych lasów i wkoło wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Celem jego stworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, m.in. bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz płytkich ujść rzek. Na obszarze Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego znajdują się cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa jest również teren specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.