Grzybowo

Grzybowo to kameralna wieś wypoczynkowa znajdująca się w województwie zachodniopomorskim, 6 km na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest dość specyficznie położone na terenie tzw. depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo jest położone w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

domki

Autor: Eric Lamoureux
Źródło: http://www.flickr.com
W rejonach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen nazywany Zatoką Grzybowską. Zatoka ta ma długość siedmiu kilometrów i wcina się na głębokość ośmiuset metrów. Tutejsza nieregularność linii brzegowej powoduje, że woda jest nadzwyczaj cieplutka.

Grzybowo wyróżnia się także cudownymi, piaszczystymi plażami, które w najbardziej szerokich miejscach osiągają czterdzieści metrów. Na wydmach ciągnących się wzdłuż plaży rosną lasy sosnowe. Tworzą one pozytywny mikroklimat, który ma uzdrawiający wpływ na układ oddechowy. Na miejscowych plażach, w szczególności po burzach można odnaleźć bursztyny, które wyrzucane są tutaj razem z glonami i skorupiakami.

Czy po przeanalizowaniu prezentowanego artykułu masz chęć dowiedzieć się jeszcze więcej na omawiane zagadnienie? Jeżeli tak, to prześledź tekst, gdyż odnajdziesz w tamtym miejscu nowe informacje.

Jeden z odcinków tutejszej plaży przydzielony został dla naturystów.

Do Grzybowa podróżników przyciągają także interesujące imprezy plenerowe. Należą do nich m.in. dwudniowy Jarmark Ceramiczny, podczas, którego organizowane są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich odbywające się w tutejszym kościele. Interesującym miejscem do odwiedzenia jest Dziwnów. Więcej informacji przeczytasz tutaj –

Na obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna mieści się stadnina koni sportowych, natomiast w oddalonym o trzy kilometry od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy teren, nazywany Dzikim Zachodem.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na interesujący Cię dział, z pewnością przyda Ci się bieżąca notka (http://restauracja-laura.pl/). Zapraszamy na naszą stronę, tam pogłębisz swe obeznanie.

Występuje tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini ogród zoologiczny, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko ma do zaproponowania takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w strojach indiańskich lub kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem albo na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przebiegają liczne trasy rowerowe, które są fragmentem trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej ciekawych jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez obszerne torfowiska z zanikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący niepowtarzalnością na terenach wydmowych. Interesujący jest także szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie występuje zabytkowa latarnia i gotycki kościół z XV w., a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie znalazły liczne, interesujące ptaki. Turyści częstokrotnie korzystają także z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących pośród sosnowo – dębowych lasów i wkoło wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Celem jego stworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, m.in. bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz płytkich ujść rzek. Na obszarze Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego znajdują się cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa jest również teren specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*