Jakie korzyści niesie za sobą wspinaczka

W obecnych czasach bardzo modne jest uprawianie sportów. Rozprzestrzeniający się trend na zdrowy tryb życia, troska o własny sposób odżywiania i sylwetkę sprawiają, iż ludzie powszechnie interesują się poprawą swojej kondycji. Najbardziej popularne wydaje się być bieganie, jazda rowerowa czy po prostu uczęszczanie na siłownie, jednakże ci bardziej wymagający decydują się na bardziej ekstremalne sporty, np. na wspinaczkę.

Wspinaczka górska

Autor: Jorge Bras
Źródło: http://www.flickr.com
Sposobów na uprawianie tej dyscypliny sportu jest obecnie bardzo wiele. Co istotne, niekoniecznie musimy wybierać się w góry aby móc się wspinać. W większych miastach działają specjalne kluby, w których znajdują się sztuczne ściany do wspinaczki. Są to miejsca bardzo dobre do trenowania i doskonalenia swoich umiejętności przed faktycznym wyjściem w góry. Ściany te zwykle przyjmują formę paneli o różnym kącie nachylenia, z przytwierdzonymi uchwytami mającymi bardzo różne kształty. Zaletą tego typu wspinaczki jest niezależność od warunków atmosferycznych, a także duże bezpieczeństwo i samodzielny wybór stopnia trudności.
Jeśli jednak pragniemy bardziej ekstremalnych wrażeń, powinniśmy zdecydować się na turystykę wysokogórską. Wspinaczka (sprzęt do wspinaczki) w terenie znacząco różni się od tej której doświadczamy na sztucznej ściance wewnątrz budynku. Co niesamowicie istotne, mamy możliwość obcowania z naturą oraz nauki ścisłej współpracy z towarzyszami wyprawy. To właśnie umiejętność kooperacji stanowi klucz do sukcesu i osiągnięcia planowanego szczytu.
śpiwory

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Poza dobrym wytrenowaniem i zaufaniem pomiędzy uczestnikami podróży bardzo ważnym aspektem jest także wyposażenie. Sprzęt, jaki ze sobą weźmiemy niejednokrotnie może odegrać kluczową rolę w przebiegu wspinaczki. Dobrze jest tu zwrócić uwagę na asortyment proponowany przez firmę DMM, specjalizującą się od wielu lat w sprzedaży akcesoriów wspinaczkowych. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie dobrze dobrany ubiór, obuwie, śpiwory i uprzęże są największym gwarantem przetrwania nawet w ekstremalnych warunkach – duży wybór śpiworów.

Bez wzglduży wybór śpiworówy tylko na sztucznych ściankach, czy też wybieramy prawdziwą wyprawę w góry, wspinaczka zawsze dostarcza wiele emocji. Ma pozytywny wpływ na kształtowanie naszych mięśni, a co więcej, poprawia naszą kondycję fizyczną. Nie ulega wątpliwości jest to sport, którego warto spróbować, szczególnie jeśli nudzi nas spędzanie czasu tylko na siłowni.