Jakiego rodzaju zadania realizowane są w spółce gazowniczej? Jaka jest najważniejsza w naszym kraju?

Polska spółka gazownictwa świadczy szeroko pojęte usługi transportu paliwa gazowego firmom, jakich działalnością jest sprzedaż. Jednocześnie spółka gazownicza jest odpowiedzialna także przyłączenia do sieci gazowej, jak również zajmuje się stałą kontrolą jakości dystrybuowanego gazu. Oddział warszawski spółki gazownictwa powstał w połowie XIX wieku. W 1856 roku przy ulicy Ludnej w stolicy został uruchomiony pierwszy zakład gazowniczy. Na początku dostarczał gaz do ulicznych latarni, z kolei później był dostarczany do osób indywidualnie.

gaz

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

Podczas wielu lat firma ulegała wielu modyfikacjom, które obejmowały nie tylko strukturę organizacyjną, ale również rodzaj rozkręcanej działalności. Zmianie ulegał również obszar funkcjonowania. Najnowsza historia określa teraźniejszy teren funkcjonowania od pierwszego stycznia 2003 roku. Z początkiem 2004 roku spółka (przejdź do oferty) zaczęła start do realizacji poleceń Unii Europejskiej, jakie odnosiły się do obowiązku organizacyjnego i prawnego rozdzielania do dnia pierwszego lipca 2007 roku funkcjonalności, która miała związek z technicznym transportem gazu od innych wykonywanych zadań.

W taki dokładnie sposób sprzedaż gazu została oddzielona od technicznego transportowania. Dzięki takim przemianom firma mogła sprowadzić swoje funkcjonowanie do technicznej obsługi transportu gazu ziemnego oraz wykonywania zadań związanych z pełnieniem funkcji operatora systemu dystrybucyjnego. Najistotniejszym przedmiotem działalności Oddziału w stolicy jest dystrybucja paliwa gazowego zarządzaną siecią (spółka gazownicza gazociągów na obszarze kilku województw, w tym również województwa mazowieckiego i łódzkiego. Filia zajmuje się transportem paliw gazowych sieciami różnego ciśnienia – od niskiego do wysokiego. Jednocześnie zajmuje się rozbudową i odkrywaniem zarządzanego systemu dystrybucyjnego, jak również przyłączado systemu nowych klientów.

Siatka gazociągów posiada dwadzieścia siedem tysięcy kilometrów, dzięki którym może zaopatrywać półtora miliona odbiorców końcowych. Na koniec warto przypomnieć czym jest w ogóle gaz. Każdy powinien to wiedzieć, ale czy znamy definicję? To stan skupienia materii, w jakim ciało fizyczne zmienia kształt, by zająć całą dostępną mu przestrzeń. Właściwości te biorą się z cech cząsteczek, jakie w fazie gazowej maja pełną swobodę ruchu. Każda z nich może cały czas się poruszać w przestrzeni zajmowanej przez gaz, aby nigdy nie stawać w jednym miejscu (dostawa gazu -czytaj więcej).

Zaciekawił Cię tego typu tekst? Jeśli tak, to w tym miejscu także jest zamieszczona świeża wiadomość (http://alwro.com.pl/obrobka-cieplna/), która na pewno Ci się spodoba.

Pomiędzy tymi cząsteczkami nie zachodzą konkretne relacje o dalekim zasięgu, a jeśli już to bardzo znikome.