Niecodzienni pupile są coraz częstszym widokiem w polskich domach. Ich obecność wymaga jednak dobrego przygotowania.

Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma… Tak kiedyś w swoim wielkim przeboju spiewał dziecięcy zespół Fasolki. Trudno się z tym nie zgodzić. Przeważająca większość z nas ma jakąś pasję i jest w stanie uczynić dla niej naprawdę sporo.

fotogram - zwierzęta

Autor: Instytut Kulturoznawstwa
Źródło: http://www.flickr.com

Czasem bywa jednak tak, że nasz konik jest na tyle oryginalny|nasze hobby jest na tyle oryginalne, że nie znajduje zrozumienia wśród innych ludzi. Doskonałym przykładem tego typu zainteresowań jest hodowanie niebezpiecznych i rzadkich gatunków zwierząt. W dzisiejszych czasach posiadanie pieska, kota, kanarka czy rybek nikogo nie zaskakuje, a wielbiciele domowych pupili są traktowani z wielkim szacunkiem i życzliwością. Na takie uczucia nie mogą liczyć właściciele gadów, płazów czy groźnych pajęczaków, którzy trzymają swoich ulubieńców w mieszkaniach. Ludzie nie są w stanie zrozumieć, dlaczego ktoś przedkłada niebezpiecznego węża czy pająka nad przyjacielskiego szczeniaka.

Płaz czy gad nie zaaportuje patyka, nie zamruczy głośno, nie zamerda ogonem i w żaden sposób raczej nie okaże nam swojego oddanie. Hodowla – ( separator gnojowicy ) tego typu zwierząt może się więc wydawać irracjonalne. A jednak miłośników małych i często niebezpiecznych stworzeń wcale nie brakuje. W domach trzymane są przeróżne owady, gady, płazy i pajęczaki. W związku z niemałym zainteresowaniem, jakim cieszą się warany, węże, tarantule czy ptaszniki, na rynku zaczęły pojawiać się sklepy z wyposażeniem dla początkujących i zaawansowanych hodowców. Sklep terrarystyczny powinien mieć w swojej ofercie akwaria i terraria o różnych rozmiarach, a także wiele gatunków roślin oraz kamyki i korzenie do zagospodarowania ich wnętrza. Nie bez znaczenia jest również kwestia oświetlenia. Gady, które w środowisku naturalnym często wylegują się na słońcu, w domowym terrarium nie mają na to szans. Na szczęście dzięki dzisiejszej technice jesteśmy w stanie zapewnić żółwiom i jaszczurkom odpowiednią dawkę promieni słonecznych.

Jeśli chcemy utrzymać naszych pupili w dobrej formie i cieszyć się ich obecnością przez długie lata lampa UVB to absolutnie niezbędny zakup – sprawdź lampy uvb. Jak widać hodowla ( krowy mlecznej) niespotykanych gatunków zwierząt to oryginalne i dość drogie hobby. Wybudowanie i urządzenie „mieszkanka” dla jednego węża często kosztuje kilka tysięcy. Dla prawdziwych pasjonatów nie jest to jednak żadna przeszkoda.