Niecodzienni pupile są coraz częstszym widokiem w polskich domach. Ich obecność wymaga jednak dobrego przygotowania.

Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma… Tak kiedyś w swoim wielkim przeboju spiewał dziecięcy zespół Fasolki. Trudno się z tym nie zgodzić. Przeważająca większość z nas ma jakąś pasję i jest w stanie uczynić dla niej naprawdę sporo.

fotogram - zwierzęta

Autor: Instytut Kulturoznawstwa
Źródło: http://www.flickr.com

Czasem bywa jednak tak, że nasz konik jest na tyle oryginalny|nasze hobby jest na tyle oryginalne, że nie znajduje zrozumienia wśród innych ludzi. Doskonałym przykładem tego typu zainteresowań jest hodowanie niebezpiecznych i rzadkich gatunków zwierząt. W dzisiejszych czasach posiadanie pieska, kota, kanarka czy rybek nikogo nie zaskakuje, a wielbiciele domowych pupili są traktowani z wielkim szacunkiem i życzliwością. Na takie uczucia nie mogą liczyć właściciele gadów, płazów czy groźnych pajęczaków, którzy trzymają swoich ulubieńców w mieszkaniach. Ludzie nie są w stanie zrozumieć, dlaczego ktoś przedkłada niebezpiecznego węża czy pająka nad przyjacielskiego szczeniaka.

Płaz czy gad nie zaaportuje patyka, nie zamruczy głośno, nie zamerda ogonem i w żaden sposób raczej nie okaże nam swojego oddanie. Hodowla – ( separator gnojowicy ) tego typu zwierząt może się więc wydawać irracjonalne. A jednak miłośników małych i często niebezpiecznych stworzeń wcale nie brakuje. W domach trzymane są przeróżne owady, gady, płazy i pajęczaki. W związku z niemałym zainteresowaniem, jakim cieszą się warany, węże, tarantule czy ptaszniki, na rynku zaczęły pojawiać się sklepy z wyposażeniem dla początkujących i zaawansowanych hodowców. Sklep terrarystyczny powinien mieć w swojej ofercie akwaria i terraria o różnych rozmiarach, a także wiele gatunków roślin oraz kamyki i korzenie do zagospodarowania ich wnętrza. Nie bez znaczenia jest również kwestia oświetlenia. Gady, które w środowisku naturalnym często wylegują się na słońcu, w domowym terrarium nie mają na to szans. Na szczęście dzięki dzisiejszej technice jesteśmy w stanie zapewnić żółwiom i jaszczurkom odpowiednią dawkę promieni słonecznych.

Jeśli chcemy utrzymać naszych pupili w dobrej formie i cieszyć się ich obecnością przez długie lata lampa UVB to absolutnie niezbędny zakup – sprawdź lampy uvb. Jak widać hodowla ( krowy mlecznej) niespotykanych gatunków zwierząt to oryginalne i dość drogie hobby. Wybudowanie i urządzenie „mieszkanka” dla jednego węża często kosztuje kilka tysięcy. Dla prawdziwych pasjonatów nie jest to jednak żadna przeszkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*