Otwierając działalność gospodarczą, musisz mieć świadomość, jak postępować w konkretnych sytuacjach

Liczna grupa osób decyduje się otworzyć swoją firmę, ponieważ nie mają ochoty pracować na czyjś sukces. Bez względu na to, czy chodzi o działalność jednoosobową czy przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników, przedsiębiorca bywa obligowany do trzymania się ustalonych przepisów. Dobrze jest je przyswoić, aby wiedzieć, jak postąpić w określonych sytuacjach.

Czy będziesz wiedział, jak otworzyć działalność gospodarczą – (śledź aktualności)?

Własna firma okazuje się życzeniem wielu ludzi, mimo wszystko nie każdy potrafi ją uruchomić. Wymyślenie dobrego planu nie bywa wystarczające, należy jeszcze zapoznać się z aktualnymi przepisami oraz działać według ich ustaleń. Uruchomienie swojej firmy to dużo formalności, między innymi koncesje, rejestracje, deklaracje dotyczące sposobu opodatkowania, jak też rejestracja zakładu w wielu urzędach oraz instytucjach. Nie wolno niczego zaniedbać, bowiem może skutkować to niemiłymi konsekwencjami.

Posiadam już działalność, co teraz?

dokumenty

Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com

Z momentem, kiedy uruchamia się własną działalność gospodarczą, należy zdecydować się na właściwą formę opodatkowania dochodów. Z myślą o podatnikach zaplanowano szereg różnych deklaracji, przy pomocy których oznaczają oni wysokość własnych dochodów. Deklaracja vat 7 (ważna strona) jest przeznaczona dla podatku od towarów oraz usług. Wybierając sposób rozliczania podatków trzeba wykazać, czy zamierza rozliczać się w systemie miesięcznym czy kwartalnym. Należy zaznaczyć, że dokonując odpowiedniego wyboru w sprawie metody rozliczania, można sporo oszczędzić.

Jeśli musi się odprawić pracownika

Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy umowa o pracę musi zostać rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Skrócenie okresu wypowiedzenia (dowiedz się więcej tutaj) ma szansę wystąpić jednostronnie na wniosek zatrudniającego lub za porozumieniem stron. Do pierwszej sytuacji dochodzi jedynie wtenczas, gdy okres wypowiedzenia to trzy miesiące, wówczas okres ten ma prawo być skrócony do jednego miesiąca, a osobie zatrudnionej przysługuje odszkodowanie. W przypadku wystąpienia porozumienia stron dotyczącego skróconego czasu wypowiedzenia pracownik nie dostaje za skrócony czas żadnej rekompensaty. Okres ten nie jest także zaliczony do stażu pracy.