Żarówki led to skuteczny sposób na niskie opłaty za prąd

Stały postęp technologiczno-naukowy przyczynił się do tego, że prawie w wszelkiej dziedzinie co chwilę pojawiają się nowe rozwiązania i wynalazki, które usprawniają nam życie i pomagają w zwykłych zadaniach. Jednym z takich użytecznych urządzeń, których używanie obecnie jest tak powszechne, że zasadniczo się o tym nie myśli, jest żarówka.

Thomas Edison wynalazł ją w 1879 roku. Wyjściowo była to szklana bańka, do jakiej wsuwano włókna węglowe tak, by paliła się kilkadziesiąt godzin. Oczywiście następnie sam Edison ją udoskonalił, umieszczając w szklanej bańce włókna z japońskiego bambusa. Tak rozpoczęła się historia tego niewielkiego, ale o wielkim znaczeniu dla świata rzeczy, bez jakiego nikt dzisiaj nie wyobraża sobie istnienia.

Omawiany temat Cię fascynuje? Więc odsyłam tu (http://www.mikolaje.pl/indywidualny/przygotowania.html), gdyż odnajdziesz tu ciekawe informacje na to zagadnienie, które warte są zainteresowania.

Rzecz jasna żarówki są wciąż ulepszane aż po dzień dzisiejszy, dzięki temu możemy pozyskać już nie tylko zwyczajne żarówki, które pomału odchodzą już do lamusa, ponieważ są mało proekologiczne, wykorzystują dużo więcej energii elektrycznej niż np. ich energooszczędne zamienniki. Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się żarówki led. Niewielu z nas wie, że technika wykorzystana w tych halogenach została wymyślona już niemal sto lat temu. Zjawisko elektroluminescencji znane od przeszło stulecia z powodzeniem używane jest od trzydziestu lat w na przykład sprzęcie typu hi-fi, żarówkach samochodowych czy w reklamach, a od niedawna zaczęło być wykorzystywane powszechnie w halogenach rozjaśniających nasze domy (zobacz domy prefabrykowane) i lokale.

żaówki LED

Autor: Artemas Liu
Źródło: http://www.flickr.com

Żarówki LED od kilkunastu lat cieszą się sporą popularnością na rynku, ponieważ ich światło jest dla użytkowników dużo bardziej przyjemne niż standardowych żarówek. Ich następną zaletą jest fakt, że są mocno energooszczędne, a tym samym są mniej dotkliwe dla domowego budżetu. Koszt samego zakupu jest wyższy niż przy zwykłym oświetleniu, ale zakup żarówek tego rodzaju zwraca się już po kilku tygodniach. Warto też pamiętać, że ich żywotność istotnie przewyższa tradycyjne a nawet energooszczędne żarówki.

Żarówki led to współcześnie wielce popularny rodzaj oświetlenia wykorzystywanego w naszych budynkach. Jednorazowa zamiana całkowitego oświetlenia w domu czy mieszkaniu może wiązać się z dość sporymi kosztami, niemniej długa żywotność halogenu, niewielkie wykorzystanie energii i to, że są one przyjazne dla środowiska, z pewnością to zrównoważy.