Czym jest tensometr? W jaki sposób wykorzystuje się takie urządzenie?

Waga będzie sprzętem, który zapewne każda osoba ma w swoim domu. Stosujemy ją choćby przy mierzeniu ciężaru naszego ciała albo w trakcie mierzenia produktów podczas gotowania.

Mało kto jednak zastanawia się nad tym, z jakich materiałów jest taka wagawykonana ?
Z pewnością nie wszyscy wiedzą, iż każda elektroniczna waga ma tensometr. Określenie brzmi pewnie zawile, jednakże urządzenie to służy właśnie do mierzenia ciężaru. Dzięki niemu możemy sprawdzić ciężar różnych przedmiotów.

koszula

Autor: Rockwall TX Cuckold Couple
Źródło: http://www.flickr.com
Występują różne gatunki tensometrów, jednak tym z bardziej popularnych jest oporowy. To właśnie taki typ mechanizmu zazwyczaj używa się w wagach, jakie służą nam na co dzień, ale także w wagach służących w laboratorium. Tensometry oporowe posiadają sporą czułość oraz cechują się idealną dokładnością. Nie stanowi dla niech kłopotu wysoka temperatura. Oprócz tego wykazują dużą wytrzymałość na drgania i różnorakiego typu wstrząsy.
Zasada działania takiego sprzętu jest bardzo łatwa. Drut oporowy przykleja się na powierzchnię, na jaką będzie działać siła ciężkości.strona stół roboczy ze stali nierdzewnej stół roboczy ze stali nierdzewnejW momencie, kiedy taka powierzchnia się odkształca, ta informacja jest przekazywana do materiału oporowego. Technologia sklejania takich sprzętów jest bardzo różnaoraz zależna od danej firmy. Tak samo będzie z zastosowanymi materiałami, z jakich je się wykonuje. Od tego głównie jest zależna ich jakość oraz skuteczność funkcjonowania – zastosowania wag laboratoryjnych.

Odmienny może być wygląd i sposób ułożenia tensometrów. Wyróżnia się przykładowo kratowe, gdzie druciki przebiegają równolegle lub wężykowe, gdzie druciki ułożone są falowo.