Nowoczesne metody sterylizacji sprzętów medycznych

Pewnym z najlepszych metod sterylizacji, jaki spełnia wymagania higieniczne, jest użycie sterylizatora parowego. Dzisiaj nie tylko gabinety zabiegowe, ale także medyczne oraz kosmetyczne powinny posiadać tego rodzaju przyrząd.

Dzięki stu procentowej jałowości narzędzi medycznych autoklaw Melag gwarantuje bezpieczeństwo personelu a także pacjentów (szukaj na znam.swidnica.pl). Autoklawy medyczne należą do grupy mienionej sterylizatorami parowymi, bo procesy następujące w ich komorach zachodzą wskutek obecności wody oraz ciepła. Nagrzana do 121 stopni komora, zastępuje ciecz znajdującą się w jej środku w wodną parę, która dokładnie penetruje utensylia poddawane sterylizacji.
autoklaw parowy

Autor: Administración Nacional de la Seguridad Social
Źródło: http://www.flickr.com
By podnieść wydajność procesów a tym samym wyeliminować ryzyko przeżycia niektórych mikroorganizmów lub wirusów, autoklaw parowy wyekwipowano dodatkowo w pompę, wysysającą w czasie cyklu powietrze z wnętrza komory (dobry autoklaw parowy). Dla odróżnienia instrumentów nie mających pompy próżniowej od tych, jakie ją posiadają, sterylizatory podzielono na klasy. Sterylizatory medyczne – jak sama nazwa uwypukla, zaliczają się do aparatów medycznych a więc muszą realizować szereg wymogów wypływających z norm prawnych.

Zaabsorbował Cię opisywany artykuł? Kliknij i sprawdź spoiwo budowlane teraz, tu znajdziesz coś, co prawdopodobnie również Ci się spodoba.

Jedną z nich jest posiadanie certyfikatu CE. Poświadczenie to wydaje uprawomocniona jednostka notyfikowana, po uskutecznieniu przez fabrykanta szeregu procedur z zakresu projektowania, budowy i produkowania autoklawów przeznaczonych do sterylizacji sprzętów medycznych.

Autoklaw medyczny ma więc odgórnie narzucone parametry, które musi bezwzględnie spełnić. Temperatura, czas, napór zostały precyzyjnie obliczone oraz nie powinny być ani przewyższane, ani też zaniżane.