Sprawdź co watro zwiedzić

Europa to bardzo atrakcyjny kontynent, który od wieków przyciąga do siebie rzeszy podróżników. Wieża Eiffla we Francji, Koloseum we Włoszech, czy Big Ben w Londynie, to chyba jedne z najbardziej rozpoznawalnych miejsc przez „nie europejskich” urlopowiczów. Jak się jednak możemy przekonać nie tylko część środkowa i zachodnia ma coś do zaoferowania wycieczkowiczom. Takie kraje jak Polska, Ukraina czy Słowacja również posiadają ciekawe tereny, które warto zwiedzić.

Osoby interesujące się wydarzeniami II wojny światowej, na pewno nie przegapią okazji aby zobaczyć wilczy szaniec. Wilczy szaniec, to jedna z bardziej znanych twierdz Hitlera, w której ukrywał się przez wiele dni w czasie II wojny światowej.Wilczy Szaniec mieści się na obszarze 250 h i jest otoczony zasiekami z drutu kolczastego, a co jakiś czas możemy napotkać kilkumetrowe wieżyczki obserwacyjne- całość stwarza piorunujące wrażenie.

Każdy z polskich królów rządzących naszymi ziemiami pozostawił po sobie pamiątkę, w postaci masywnych warowni, które na zawsze wtopiły się w krajobraz Polski. Zamczyska te były świadkiem wielkich historycznych zdarzeń. Jednym z nich jest jeden z najbardziej znanych zamczysk w Polsce, czyli Zamek w Malborku, a właściwie licząca 250 000 m³ ogromna twierdza obronna. Zamek począwszy od 1309, aż do naszych czasów wielokrotnie zmienił właściciela. Był siedzibą min: wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i polskich królów. W czasie swojego istnienia twierdza w Malborku była wielokrotnie burzona przez oprawców, i ponownie odbudowywana przez kolejnych właścicieli, co niewątpliwie miało ogromny wpływ na jego różnorodność stylów architektonicznych. Najcięższe straty zamek poniósł w czasie II wojny światowej, stał się, bowiem głównym punktem oporu. Dziś zamek w Malborku, to jedna z największych atrakcji turystycznych i kulturowych w Polsce. Co rok zwiedza ją około pół miliona podróżników. Ze w względu na swoją wartość zabytkową został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Następnym zamkiem wartym do odwiedzenia jest Zamek Czocha. Obronny zamek położony 105 km, na zachód od Wrocławia.Zamek ten, to nie tylko dobry kąsek dla turystów, ale też hotel, w którym można sympatycznie spędzić weekend. Ze względu na swoje unikalne zdobienia na zamku gościły realizatorzy takich produkcji jak: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda oraz seriali Tajemnica twierdzy szyfrów i Pierwsza Miłość.

Jeśli zachęciliśmy cię do zwiedzania Polskich zamczysk, zapraszamy także do Doliny Pałaców i Ogrodów. Dolina Pałaców i Ogrodów , to 100 km2, na których odnajdziemy 20 zamków i pałaców. Niezwykłość tego terenu została zauważona przez Zarząd Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, który przyznał Dolinie Pałaców i Ogrodów pierwsze miejsce w kategorii- Najciekawsza Atrakcja Turystyczna Regionu – Turystyka Miejska lub Kulturowa. Zasobnie zdobione zamki wraz z otaczającymi je widokami zapewniają ogromne wrażenia. Zapraszamy do odwiedzenia tej niezwykłej i mistycznej doliny.

Jeśli interesujesz się historią to na pewno zaciekawi cię Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Muzeum to jest jedyną tego typu placówką w Polsce, która zajmuje się dawnymi metodami niecenia ognia. Od ponad 40 lat muzeum zbiera i zabezpiecza obiekty związane z nieceniem ogniem. Muzeum posiada różnego rodzaju zapalniczki: gazowe, kontowe, benzynowe, elektryczne, wśród przedmiotów możemy również odnaleźć krzesiwa skałkowe, metalowe oraz etykiety z pudełek zapałek z Polski i ze świata. Muzeum prowadzi wiele ciekawych wystaw np.: „Historia niecenia ognia” opowiada o różnych metodach niecenia ognia i przedmioty do tego wykorzystywane. Ekspozycję otwiera prezentacja krzesiw, od najbanalniejszych żelaznych, poprzez krzesiwa o atrakcyjnie zdobionych uchwytach, aż po krzesiwa przypominające broń palną. „Świat etykiet” to następna ekspozycja, której wątkiem przewodnim są etykiety pudełek od zapałek. Etykiety zaczęto stosować w latach 80-tych XIX w. i od tego czasu są jednym z nośników informacji. Spełniają funkcję: nalepki towarowej, dekoracyjne lub zadania oświatowe, albo funkcję dekoracyjną.

Podobnym obiektem do Muzeum Filumenistycznego jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Muzeum Papiernictwa zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem zabytków związanych z drukarstwem. Muzeum może poszczycić się wieloma cennymi kolekcjami m.in.: największą w Polsce kolekcją zabytkowych sit papierniczych i papierów ze znakami wodnymi, zestawem wzorników papierów i wyrobów papierowych, dawnymi maszynami wykorzystywanymi w papiernictwie i drukarstwie, jedną z ciekawszych w Europie kolekcji przyrządów do badania właściwości papieru.

Jeśli jednak nie interesują was wycieczki po muzeach i starych zamczyskach, a waszym żywiołem są wycieczki po górach możesz wybrać się w Góry Stołowe. Największe atrakcje, jakie mają te zakątki, to okolice Szczelińca Wielkiego, Błędnych Skał i Skalnych Grzybów. Te zakątki najbardziej oblegane są latem przez zwiedzających, zatem doradzamy wybrać się tam w innym czasie – a warto, ponieważ w tych okolicach natura pozostawiła po sobie niespotykane ślady. Białe skały, Sklane Grzyby czy też Torfowisko Batorowskie to miejsca mniej zwiedzane przez podróżników, dlatego jeżeli cenisz spokój i ciszę śmiało możesz się pakować i przyjeżdżać do Gór Stołowych.

Jeśli zadecydujesz zajechać w te tereny bezapelacyjnie musisz zakręcić do miejscowości Srebrna Góra. Znajdziesz tam bardzo wiele niespotykanych atrakcji turystycznych. Ciekawe i różnorodne budownictwo przyciąga turystów ze wszystkich rejonów Polski, dzięki rozbudowanej bazie hoteli, każdy odnajdzie miejsce noclegowe odpowiadające zarówno zasobności portfela jak i wymaganiom. Miejscowość Srebrna Góra położona jest w pięknej i malowniczej dolinie, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym aby przyjechać do tej pięknej mieściny. Główną i najcenniejszą atrakcją Srebrnej Góry jest Twierdza Srebrnogórska. Twierdza została wybudowana w latach 1765-1777, głównie dzięki mozolnej pracy okolicznych mieszkańców, jak się jednak okazało praca nie poszła na marne. Stawiana z wielkim rozmachem budowla przyniosła regionowi Srebrnej Góry bardzo dużo profitów między innymi:tartaki, wapienniki. Twierdza jest jedyną w swoim rodzaju, jest największą tego typu budowlą w Europie, jej historyczne znaczenie potwierdziły 14 kwietnia 2008 roku polskie władze ogłaszając Twierdzę Srebrnogórską za pomnik historii.

Następnym wartym miejscem do odwiedzenia w polskich górach to Jaskinia Niedźwiedzia mieszcząca się w Kotlinie Kłodzkiej. Jaskinia oferuje bardzo dużo interesujących zjawisk przyrodniczych, stalaktyty, stalagmity czy pola ryżowe możemy spotkać na każdym kroku, ponadto jaskinię zamieszkują nietoperze oraz liczne bezkręgowce. Jaskinie mierzą około 2 km długości, zatem jest, co zwiedzać. Odwiedzanie jest bardzo miłe i przyjemne, bardzo dobrze oświetlone szlaki, wygodne chodniki, wszystkie te udogodnienia przyciągają setki turystów.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce wartych odwiedzenie jest Zakopane i jego rejon. Polskie góry oferują bardzo wiele atrakcji, które każdy szanujący się turysta winien poznać. Krupówki, Giewont czy Morskie Oko to tylko niektóre z ciekawych miejsc, które warto zwiedzić. Liczne i bardzo dobrze przygotowane szlaki zachęcają do długich wypraw w góry. To miejsce co roku przyciąga mnóstwo podróżników niezależnie od pory roku, ponieważ zawsze jest co robić. Dzięki bardzo dobrze przygotowanej bazie hotelowej, z noclegiem nie ma żadnych problemów wystarczy kilka dni wcześniej zająć miejsce hotelowe. W Zakopanem odnajdziesz Pokoje i hotele w każdej cenie, zależnie od oferowanego wyposażenia oraz oferowanych usług. Spa, jacuzzi, basen, sauny stoły bilardowe, bezprzewodowy internet w pokoju czy coraz bardziej popularne hair salons to już standard, dla wielu hoteli. Oczywiście będąc w Zakopanem, nie można przegapić zwiedzenia jednego z najpopularniejszych jezior w kraju nas Wisłą czyli Morskie Oko, które jest chyba jednym z najbardziej ciekawszych zjawisk występujących w polskich Tatrach.

Jadąc z północnej Polski do Zakopanego warto wstąpić do małej miejscowości położonej niedaleko Krakowa. Wieliczka, bo o tym mieście mowa, mimo iż nie jest za dużym miastem, przyciąga co roku wiele tysięcy zwiedzających. Wszystko to za sprawą bardzo starej i bardzo znanej kopalni. Wieliczka kopalnia soli, wielu rodaków Wieliczkę kojarzy właśnie z kopalnią soli, i nie ma co się dziwić, bo jest co zwiedzać. Bardzo dużo malowniczych grot tworzonych przez siły natury, oraz kilkudziesięciu pokoleń pracujących ludzi, to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez tę kopalnię soli. Więc jeżeli będziesz przejeżdżać przez Wieliczkę warto choćby na chwilę zatrzymać się w kopalni soli i zwiedzić to urokliwe i pełne tajemnic miejsce.

Czy wiesz, że więcej przeczytasz w linku? To naturalnie podobna tematyka, więc niewątpliwie sugerowane teksty też są warte polecenia.

Widziałeś już wszelkie atrakcje turystyczne w Polsce? Koniecznie musisz zwiedzić atrakcyjną wysepkę oddaloną 100 km od wybrzeża Polski. Bornholm, to mała i urocza duńska wysepka, która przyciąga co rok wielu turystów pragnących zaznać ukojenia. Na wysepkę można dostać się płynąc promem ze Świnoujścia i Kołobrzegu, lub samolotem. Na wysepce wyszukamy masę atrakcji – przede wszystkim związanych z aktywnym wypoczynkiem – miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu nie będą zawiedzeni. Dzięki rozłożonym po całej wyspie ścieżką rowerowym oraz trasą przeznaczonym do wędrówek pieszych mamy sposobność zwiedzenia każdego jej zakątka. Baza noclegowa jest bardzo dobrze przygotowana, w ofercie znajdziemy hotele, domy letniskowe, schroniska młodzieżowe oraz pola namiotowe – więc każdy wyszuka coś odpowiedniego i w ciekawej cenie.

Jeśli znasz wszystkie, te interesujące, możesz zwiedzić Ukraińskie Karpaty, które także oferują bardzo dużo atrakcyjnych szlaków, którymi może podążyć każdy podróżnik. Czarnohora to jedno z najwybitniejszych pasm górskich na Ukrainie, w którym znajduje się najwyższy szczyt Ukrainy Howerla. Jezioro Brebeniaskuł czy też Jeziorko Niesamowite, to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w tej części gór. Przepiękne rozległe doliny, turnie skalne, i wyrzeźbione przez lodowce małe jeziorka to cechy, które charakteryzują to miejsce.

Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę w ukraińskie góry, obowiązkowo powinniśmy zwiedzić Karpaty Marmaroskie. Karpaty Marmaroskie, to stare góry rozciągnięte od Rumunii po Ukrainę. Długość głównego grzbietu wynosi ok 90 km. Ze względu na swoją unikalną budowę geologiczną, najwyższe szczyty ułożone są na bocznych rozgałęzieniach, a nie jak to zazwyczaj bywa w głównym grzbiecie.Najwyższym szczytem jest Farakuł (Fărcăul) wznoszący się na 1961 m. n.p.m. Góry składają się są z fliszu karpackiego, wapiennych skał i dolomitu, a także materiałów pochodzenia wulkanicznego.

Wbrew pozorom, góry to nie tylko wycieczki po szczytach i podziwianie pięknych terenów. Nasi południowi wymyślili coś co ściąga do ich kraju setki turystów- Tatralandia. Ten Aquapark, to jeden z najlepszych kompleksów basenowych w Europie. Ściągają tam turyści niemal z każdego zakątka Europy, co świadczy o tym, iż Aquapark Tatralandia okazał się strzałem w dziesiątkę. Słowacy udowodnili, że z odrobiną chęci i dobrym pomysłem, nawet w małej mieścinie (Liptowski Mikulasz) można wykonaćprojekt na skalę Europy.

Jeżeli poszukujesz niepowtarzalnych miejsc koniecznie musisz odwiedzić wyjątkowe miejsce w USA, a mianowicie Wielki Kanion. Wielki Kanion zdecydowanie zasługuje na miano cudu świata, rzeźbiony przez 10 mln kanion zna chyba każdy. Wielki Kanion jest chyba najpiękniejszym i najbardziej znanym cudem natury w USA i na naszejkuli. Co roku zjeżdża tam około 4 mln turystów chcących zapoznać się z tym niesamowitym miejscem, i nie ma co się dziwić bo skala tego Kanionu imponuje (349 km długości, w najgłębszym miejscu aż 2133 metrów głębokości, jego szerokość waha się od około 800 metrów w najwęższym miejscu do 29 kilometrów w najszerszym). Okolica tego miejsca oferuje bardzo dużo form zwiedzania – samolot czy wędrówka piesza to tylko niektóre z nich (wszystko zależy od zasobności portfela.)Piękno natury powstające przez dziesiątki milionów lat można zobaczyć na każdym kroku, więc jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazję zwiedzić Wielki Kanion, nie zmarnujcie jej.