Agrowłókniny przygotowywane są z włókien polipropylenowych, posiadają nieregularną strukturę z odciśniętymi bruzdami. Dzięki swojej porowatej budowie przepuszczają wodę i umożliwiają swobodną wymianę powietrza. Posiadają też stabilizatory UV. Stosowane są głównie w celach osłonowych dla roślin lecz również przyczyniają się do ich prędkości wzrostu.
Autor: Mgzkun
Źródło: http://www.flickr.com
Są przy tym efektywne jak też wygodne w użyciu. Pośród nich rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje ze względu na ich metodę stosowania. Możemy je użytkować do okrywania roślinek a także ściółkowania gleby. Nadają się zarówno do wykorzystywania na zewnątrz jak i nie grzanych szklarni i tuneli foliowych.
Agrowłóknina okryciowa. Do osłaniania roślin wykorzystujemy agrowłókniny takie jak te w odcieniu białym, dlatego że jedynie te przepuszczają starczającą ilość światła, a ich lekkość jak też elastyczność nie wpływa na prawidłowy rozwój roślinek. Osłaniając nimi rośliny umożliwiamy im doskonałe warunki do wegetacji. Mają wówczas bardziej stabilne warunki termiczne a także wilgotnościowe. Wśród nich wyróżniamy te, które stosujemy zimą jak też wiosną.
Agrowłóknina wiosenna. Do wiosennego okrywania stosujemy zazwyczaj lżejsze agrowłókniny np. . Mają one za zadanie osłaniać rośliny przed zbytnim słońcem, gradem, przymrozkami oraz insektami. Przeznaczane są przede wszystkim do ochrony wcześnie wysianych warzyw a także kwiatów, kiedy to okoliczności zewnętrzne są jeszcze dla nich niekorzystne. Jednakże możemy nimi osłaniać również później wysiane rośliny ciepłolubne w czasach przymrozków.
Ten serwis internetowy wina bezalkoholowe zawiera wciągające informacje na prezentowany temat, więc, jeżeli ta problematyka Cię absorbuje, to sprawdź to koniecznie.
Możemy ją z powodzeniem stosować na rozsadach, lub na wysianych nasionach warzyw.
Gwarantuje roślinom doskonałe warunki do wschodzenia, przyrostu a także rozwoju. Dlatego jest kapitalnym sposobem na przyspieszenie a także zwiększenie plonów. Do roślin dobrze reagujących na ochranianie agrowłókniną należą: sałaty, kapusta wczesna, kalarepa, rzodkiew, marchewka, seler, papryka oraz truskawki. Ważne jest by w czasie okrywania jarzyn jak też owoców, ułożyć ją zgodnie z oczekiwanym kierunkiem wiatru. Należy to zrobić także luźno tak żeby umożliwić w przyszłości swobodny rozrost roślinek. Natomiast zdjąć możemy ją po ustąpieniu niepożądanych warunków pogodowych oraz po tym jak rośliny uzyskają już właściwą dojrzałość.