Początki obróbki metali. Od epoki brązu do dnia dzisiejszego i osiągnięć takich jak kowalstwo artystyczne

Pierwsze kroki w historii wykorzystywania metali przez ludzi określa się na rok 3400 p.n.e, przy której wkroczono epokę brązu. Poprzedzająca ją era kamienia cechowała się jak sama nazwa wskazuje używaniem prostych narzędzi z kamienia.

Rozwój człowieka zależał w dużej mierze od zdolności obróbki metali i sprytu. Nie dysponując potężnymi pazurami, łapami, czy innymi zwierzęcymi cechami charakterystycznymi dla drapieżników, człowiek mając wolę życia był zdany na narzędzia. Żeby je wytworzyć, potrzeba było surowców twardszych i bardziej wytrzymałych od kamienia, poddających się mniej problematycznej obróbce. Potrzeba matką wynalazku.Kiedy człowiek posiadł zdolność wytapiania metalu, historia wkroczyła na kompletnie nowe tory, ukazując przed naszym gatunkiem długa drogę w stronę lepszego jutra.

produkt kowalstwa artystycznego

Autor: Harvey Barrison
Źródło: http://www.flickr.com

Początkowo wytapianie metalu wiązało się przeważnie z działalnością wojskową, dostarczając wojom groty, włócznie,szpady, umożliwiające lepszą i skuteczną walkę zzagrożeniem, oraz części pancerza, które zapobiegały potencjalnym uszczerbkom na ciele czy odniesieniu głębszych obrażeń. Z czasem metal obróbka metali zaczął pełnić coraz bardziej ważną rolę w codziennym życiu człowieka, dotykając bezpośrednio każdej dziedziny życia. Pod strzechy części uzyskiwane z przetopu metali trafiły jako wytwory jubilerskie rozwijając kowalstwo artystyczne, oraz jako naczynia lub inne przedmioty użytkowe, zobacz na czym polega kowalstwo artystyczne. Z biegiem lat tendencja była rosnąca. W dzisiejszych czasach ciężko szukać dziedziny życia pozbawionej w stu procentach elementów metalowych.

Począwszy od zamków w ubraniach , metal mamy w podzespołach urządzeń domowych i ciężkich maszynach, w większości mebli w postaci gwoździ, składają się z niego balustrady nierdzewne – balustrady nierdzewne z Węgrowa, rower i koparka. Jeśli nie metal, nasze życie byłoby czymś całkowicie innym.