Porady turystyczne, wycieczki i wyprawy wakacyjne – pacificpeche.pl

Jak nie zepsuć charakteru ukochanego zwierzaka?

Podejrzewasz, że twoja pociecha miała zawsze dziwne zainteresowania? Już w wieku kilku lat zaczęły je interesować poradniki o roślinach i kwiatach, porady i możliwości stworzenia pięknego i niepowtarzalnego ogrodu. Mówisz, że to zajęcie dla starszych? Nieprawda. Dzieci mogą mieć szerokie horyzonty i choćby trwało to tylko chwilę warto umożliwić im takie próby. Ale – uwaga – pamiętajmy, że wartościowe jest próbowanie z głową.

Dziecko z pluszakiem

Autor: Miles Bannan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli dziecko jest zafascynowane psami nie kupuj mu od razu czworonoga, podaruj mu na początek poradnik o psach, o ich hodowli, opiece, o ich możliwościach, o poszczególnych rasach, niech twoje dziecko pozna jak najwięcej ras, niech zobaczy, że taki pies to radość, ale także obowiązek.

Po przeczytaniu takiejksiążki sprawdź jego wiedzę, jeśli będzie opowiadał ci o psach, jakby był wieloletnim hodowcą możesz sprezentować mu czworonoga. To bowiem najlepszy sposób, na przygotowanie dziecka do poważnej roli. Niestety, często jest tak, że rodzice kupują swoim dzieciom w ramach podarku jakiegoś zwierzaka, albo proszeni przez głównego zainteresowanego ulegają w końcu jego namowom.

A później… Nie ma osoby, która zajmowałaby się psem, dziecko zaniedbuje swoje obowiązki, w konsekwencji takie biedne zwierzątka często kończą w schroniskach. Pamiętajmy, że ta sprawa nie tyczy się tylko psów. Jeśli dziecko będzie zafascynowane ptakami, kupmy mu taki poradnik o ptakach, niech poczyta o hodowli, odżywianiu i opiece, przygotujmy dla niego pole do popisu. To podobnie, jak wspomniane na początku rośliny i kwiaty, można bagatelizować, że dziecko się nimi nie opiekuje, ale często zaczyna się od takich rzeczy, a później te odruchy przechodzą nie tylko na zwierzęta, ale i na najbliższych ludzi (zobacz jak najlepiej zająć się ukochanym pupilem: ptaki poradniki, hodowla).

Warto mieć mądre i odpowiedzialne dziecko. Nie dość, że sam na tym najwięcej skorzysta to zyskają też ludzie, z którymi będzie miał styczność, zyska jego rodzina, którą założy, co więcej, taka osoba jest bardziej szanowana i bardziej lubiana. W przeciwnym razie nasze dziecko może pozostać takim egoistycznym, nieodpowiedzialnym dzieciakiem w dorosłym życiu, a wtedy na ciężko będzie nam zmienić cokolwiek.

Zobacz jak właściwie pielęgnować rośliny i kwiaty w domu i w ogrodzie: porady o uprawie roślin i kwiatów